شکایت سازمان فضایی ایران به دیوان لاهه، رایزنی با وزارت خارجه

به گزارش خبرنگاران، به تازگی وزارت خزانه داری آمریکا نام سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضا و پژوهشگاه فضایی ایران را نیز به فهرست تحریم های یکجانبه خود علیه ایران افزود.

شکایت سازمان فضایی ایران به دیوان لاهه، رایزنی با وزارت خارجه

آرمان پیشینی مدیر مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران در گفتگو با خبرنگاران، در واکنش به این تصمیم، گفت: تحریم یکجانبه آمریکا تاثیری در برنامه های فضایی ایران ندارد.

وی با بیان اینکه حوزه فضا قابل تحریم نیست و دلیلش این است که فضا براساس معاهدات بین المللی سازمان ملل، میراث مشترک بشریت است، افزود: همه کشورها حق دسترسی آزادانه به فضا را دارند و هیچ کشور، نهاد، سازمان و شخصی حق ندارد که سایر کشورها را از این حق محروم کند.

پیشینی گفت: اما از سال های قبل، دولت آمریکا تلاش داشته که برنامه های فضایی ایران را به برنامه های موشکی ارتباط دهد و بگوید که برنامه های فضایی ایران در واقع پوششی برای توسعه برنامه های موشکی است؛ این موضوع هیچوقت مورد تایید ما نبوده است.

مدیر مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه حتی در دولت آمریکا و در جامعه علمی این کشور بسیاری افراد سرشناس هستند که کاملا مخالف این نظر هستند و می گویند که این دو موضوع هیچ ارتباطی با هم ندارند، اضافه کرد: اتفاقی که افتاده به این معنا نیست که خود حوزه فضایی مشکل داشته است. بلکه به این معنا بوده که اینها از نظر حقوقی هیچ دلیل دیگری پیدا نکردند و بحث موشکی را بهانه ای برای تحریم حوزه فضایی قرار دادند.

وی با اشاره به اینکه ایران پیش از این نیز این محدودیت ها را داشته و هیچ زمان اینگونه نبوده که دستمان باز باشد و به راحتی در این حوزه با بقیه کشورها ارتباط بگیریم، گفت: همواره ما این محدودیت را داشته ایم و الان هم تحریم یکجانبه آمریکا تاثیری در برنامه های فضایی ایران ندارد. تاثیر تحریم امریکا در حوزه فضایی بسیار کمرنگ است و بیشتر بعد تبلیغاتی و سیاسی دارد.

پیشینی خاطرنشان کرد: ایران از سال 1958 جزء اولین کشورهایی بوده که به کمیته استفاده های صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل (کوپوس) ملحق شده و همواره طی سال هایی که عضو این کمیته بوده، نه تنها هرساله گزارشی از اقداماتی که در حوزه فضایی اجرا شده، ارائه داده، بلکه در بیانیه های مختلف نیز همواره بر این تاکید داشته که فضا باید صلح آمیز باقی بماند و فعالیت های فضایی نباید به سمت نظامی شدن پیش رود و رقابتهای تسلیحاتی نباید در فضا انجام شود.

وی گفت: به حدی رویکرد ما در این زمینه مثبت بوده است که حتی سال قبل به عنوان هماهنگ کننده گروه 77 کوپوس منصوب شدیم.

مدیر مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ما حق خودمان می دانیم که درباره این تصمیم یکجانبه آمریکا در دیوان دادگستری لاهه اعتراض کنیم، افزود: حق خودمان می دانیم که درکوپوس بیانیه بخوانیم و به این مساله اعتراض کنیم و از حقوق خودمان دفاع کنیم.

وی با تاکید براینکه قرار نیست که این تحریم ها روی برنامه ها و اهدافمان تاثیر منفی خاصی بگذارد، افزود: برای پیگیری های مدنظر، هم اکنون در حال مکاتبه با معاونت حقوقی ریاست جمهوری و مرکز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری هستیم. چون ریاست جمهوری در حال جمع آوری مستنداتی برای شکایت به دیوان دادگستری بین المللی لاهه در خصوص اثرات تحریم یکجانبه آمریکا از ابعاد حقوقی، فنی و مالی است و ما نیز این موضوع را تهیه کرده و به آنها ارسال می کنیم.

پیشینی اضافه کرد: به طور همزمان نیز در حال رایزنی با وزارت خارجه هستیم که بتوانیم با کشورهایی که از نظر راهبردی با ما هم سلیقه و هم دیدگاه هستند به یک اجماع برسیم و یک اعتراض مشترک به این موضوع در کوپوس داشته باشیم.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا پروژه های فضایی ایران در سطح بین المللی تحت تاثیر این تحریم قرار می گیرد، گفت: حوزه فضایی ایران هم اکنون در حال همکاری با کشورهایی است که از ابتدا با ما هم دیدگاه بوده و اینطور نیست که با نظر آمریکا بخواهند نظرشان را عوض کنند. بنابراین امیدواریم که در سطح بین المللی به هیچ عنوان پروژه های ما تحت تأثیر قرار نگیرد و هم اکنون نیز در حال شروع مذاکره با این کشورها هستیم که همفکری داشته باشیم و اگر مشکل حقوقی پیش آمد چه راه حلی برای آن اتخاذ کنیم.

وی در پاسخ به اینکه از بعد تامین تجهیزات حوزه فضا نیز آیا تحریم ها بی اثر است، گفت: برای ایران از ابتدا نیز هیچ زمان خرید تجهیزات فضایی به راحتی اتفاق نمی افتاده؛ چرا که تجهیزات فضایی در برخی حوزه ها مصرف دوگانه دارد و علاوه بر بحث فضایی می تواند در جاهای دیگری مانند حوزه نظامی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین اقدامات ما همواره زیر ذره بین بوده و محدودیتها همواره وجود داشته است.

پیشینی با بیان اینکه خرید تجهیزات فضایی تاکنون از کشورهایی بوده که مثل سایر پروژه های بین المللی، در یک حاشیه امن قرار دارند، ادامه داد: برای خریدهای مان نیز اتفاق جدیدی نخواهد افتاد.

وی تاکید کرد: امریکا پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی ایران در ذیل وزارت ارتباطات و پژوهشگاه هوافضا که ذیل وزارت علوم است را تحریم کرده و از نام وزارتخانه ها مشخص است که در عرصه فضایی به حوزه های غیرصلح آمیز ورود نمی کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شکایت سازمان فضایی ایران به دیوان لاهه، رایزنی با وزارت خارجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت سازمان فضایی ایران به دیوان لاهه، رایزنی با وزارت خارجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید