7 خدمتی که هر کارگزاری بورس باید به شما ارائه دهد

اگر مطلب قبلی ما با عنوان انتخاب یک کارگزاری بورس: ویژگی ها و خدمات را مطالعه نموده باشید، قطعاً با خدمات یک کارگزاری بورس که به صورت اجمالی معرفی کردیم، آشنایی دارید. در این متن قصد داریم این خدمات را تفسیر برای شما توضیح دهیم.

7 خدمتی که هر کارگزاری بورس باید به شما ارائه دهد

به گزارش خبرنگاران، بنابر اعلام کارگزاری مطلع، اگر شما به تازگی قصد ورود به بورس را دارید یا فعال بازار سرمایه هستید، قطعاً مطالعه این متن برای شما سودمند خواهد بود پس در ادامه با ما همراه باشید.

اگر شما قصد ورود به بورس را دارید، ما خدمات یک کارگزاری بورس که در هر مرحله به آن احتیاج دارید را به شما معرفی می کنیم تا با برداشتن گام های مناسب و صحیح در سرمایه گذاری خود پیروز باشید.

دریافت کد بورسی

اولین قدمی که شما به عنوان متقاضی ورود به بازار سرمایه باید بردارید، دریافت کد بورسی است. کد بورسی شماره ای یکتا و منحصربه فرد است که از سوی سازمان بورس برای شما صادر شده و برای خرید و فروش سهام در بازار سرمایه به کار می رود که معمولاً شامل سه حرف اول نام خانوادگی به همراه یک عدد 5 رقمی می باشد. به عنوان مثال اگر نام خانوادگی شخصی ثمری باشد، کد بورسی ایشان می تواند ثمر 12345 باشد. خدمت دریافت کد بورسی از ابتدایی ترین و مهم ترین خدمات قابل ارائه توسط هر کارگزاری بورس است.

برای دریافت کد بورسی شما باید به یک کارگزاری بورس مراجعه نموده و با تکمیل فرم های مربوطه، ارائه مدارک و احراز هویت کد بورسی خود را دریافت کنید. در حال حاضر بعضی از کارگزاری ها امکان دریافت کد بورسی غیرحضوری را برای متقاضیان فعالیت در بازار سرمایه ایجاد نموده اند. کارگزاری مطلع نیز به منظور ایجاد سهولت در فرایند دریافت کد بورسی فرایند دریافت کد بورسی غیرحضوری را فراهم آورده است.

متقاضیان دریافت کد بورسی پس از تکمیل فرم و ارائه مدارک به صورت آنلاین و انتخاب روش احراز هویت به صورت کد گیری در محل، بدون احتیاج به مراجعه حضوری می توانید برای دریافت کد بورسی خود اقدام کنید. در حال حاضر 3 روش احراز هویت شامل مراجعه به یکی از دفاتر کارگزاری در سراسر کشور، مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دارای نمایندگی کارگزاری مطلع در سراسر کشور و کد گیری در محل، در اختیار مشتریان واقع شده است که با انتخاب هر یک از این روش ها می توانند برای تکمیل فرایند کد گیری خود اقدام نمایند.

آموزش بورس

پس از ورود به بورس دومین مرحله مهم برای آغاز سرمایه گذاری پیروز در بازار بورس این است که بتوانید خریدها و فروش های به موقع سهام را داشته باشید تا بتوانید به سود برسید اما برای رسیدن به هر پیروزیتی ابتدا باید راه رسیدن به پیروزیت را از با تجربه های این کار بیاموزید. راه پیروزیت در بورس، آموزش بورس به زبان ساده به همراه کسب تجربه است. کسب تجربه به مرور زمان حاصل می گردد و احتیاجمند سپری شدن زمان است. مقدمات و اصول تحلیل های بورسی را می توان به وسیله آموزش بورس، آموخت.

اولین قدم برای پیروزیت در بورس، آموزش است. در مورد مبانی و مقدمات مورد احتیاج برای آموزش دوره های آموزشی پیش زمینه ای از جمله مقدمات و مبانی سرمایه گذاری در بورس، را باید سپری کنید. پس از آن مهم ترین دوره هایی که در حوزه آموزش باید فرابگیرید شامل تابلو خوانی بازار، تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال (بنیادی) است. برای این منظور می توانید از کارگزاری های معتبر یاری بگیرید و شاید بتوان گفت یکی از برگ خریدهای انتخاب کارگزاری مناسب در حوزه آموزش تخصصی بورس، کامل بودن پکیج های آموزشی آن پایه تا پیشرفته است.

معاملات اوراق بهادار (معاملات آنلاین و موبایل تریدینگ)

اگر متقاضی ورود به بورس هستید، پس از دریافت کد بورسی و آموزش های بورسی مناسب شما می توانید اقدام به معامله کنید؛ اصلی ترین وظیفه یک کارگزاری انجام معاملات و خرید و فروش برای سرمایه گذاران است. این خدمت درگذشته به صورت حضوری با تکمیل فرم های خرید یا فروش مربوطه و یا تلفنی صورت می گرفت ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان انجام معاملات به صورت آنلاین و بر بستر اینترنت فراهم شده و هم اکنون کیفیت، سهولت و سرعت ارائه خدمات در این بستر یکی از ملاک های اصلی انتخاب یک کارگزاری مناسب است.

علاوه بر انجام معاملات به صورت آنلاین با بر خط در بستر وب بعضی از کارگزاری های کشور اقدام به ارائه اپلیکیشن های موبایل جهت سهولت در انجام معاملات نموده اند. این امر باعث شده فعالان بازار سرمایه به راحتی و در هر نقطه بتوانند به صورت آنلاین اقدام به خرید و فروش نمایند. پس در انتخاب یک کارگزاری این موضوع را جدی بگیرید.

اما اگر شما در حال فعالیت در بازار سرمایه هستید، قطعاً احتیاج به خدمات حرفه ای تر دارید که بهره وری سرمایه گذاری شما و همچنین احتیاجهای اعتباری شما را به خوبی تأمین نمایند. در ادامه مطلب خدماتی که شما به عنوان فعال بازار سرمایه بایستی از یک کارگزاری بورس انتظار داشته باشید را معرفی می کنیم.

مشاوره و تحلیل معاملات

همان طور که در مبحث آموزش بورس مطرح کردیم علاوه بر آموزش و یادگیری مفاهیم بورسی، کسب تجربه به عنوان یکی دیگر از راه های پیروزیت است. یکی از راه هایی که باعث می گردد شما کسب تجربه مناسبی را داشته باشید، استفاده از خدمات مشاوره و تحلیل بورسی است که اکثراً کارگزاری های کشور در حال حاضر این خدمت را ارائه می دهند شاید اصلی ترین موضوع در این خصوص کیفیت تحلیل های ارائه شده است، چرا که شما با یک تحلیل خوب می توانید به سود برسید و یا حتی ضررهای سنگینی را متحمل شوید، پس هر تحلیل بورسی قابل اکتفا نیست و بهتر است در این خصوص از تحلیل کارگزاری های مطرح بهره ببرید.

تخفیف کارمزد معاملات

عمده درآمد کارگزاری ها از محل کارمزد معاملاتی است که از محل خرید و فروش شما برای یک کارگزاری ایجاد می گردد. با توجه به شرح فوق بهتر است بدانید که کل کارمزد خرید 49 صدم درصد؛ و کارمزد فروش 1.03 درصد می باشد که سهم صرفاً کارگزاری از این کارمزد در خرید 38 صدم درصد؛ و درفروش 38 صدم درصد برای سال 98 است.

حال بعضی از کارگزاری ها برای جلب نظر مشتریان خود اقدام به ارائه تخفیف کارمزد از محل سهم کارگزاری می نمایند. سقف معین شده توسط کانون کارگزاران بورس برای ارائه تخفیف کارمزد 25 درصد است که اکثراً کارگزاری ها به مشتریان وفادار خود این تخفیف کارمزد را ارائه می دهند.

بسته های اعتبار معاملاتی و وام قرض الحسنه

در مورد بسته اعتباری معاملاتی باید گفت، اعتبار معاملاتی در بازار بورس یکی از احتیاجهای سرمایه گذاران بازار سرمایه به شمار می آید و از جمله خدماتی است که کارگزاری ها می توانند تحت شرایطی به مشتریان خود اختصاص دهند. خریدهای اعتباری سهام در حقیقت روشی است که در آن کارگزاری طی یک قرارداد دوجانبه (بین کارگزاری و مشتری) برای مدت مشخصی منابع اقتصادی مورد احتیاج مشتریان خود را برای خرید اوراق بهادار تأمین می نماید. خرید اعتباری در کارگزاری بر اساس دستورالعملی که به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار رسیده است، صورت می گیرد یکی از معیارهای انتخاب کارگزاری ارائه خدمت اعتبار معاملاتی است.

وام قرض الحسنه از جمله انواع خدمات اعتباری است که عده محدودی از کارگزاری ها این خدمت را ارائه می نمایند، معمولاً مشتریانی که در بازار سرمایه به خصوص بازار بورس اوراق بهادار فعالیت می نمایند. رابطه خوبی با سود بانکی ندارند، چراکه ریسک پذیرتر بوده و به دنبال بازده بالاتری در قبال ریسکشان هستند؛ اما طبیعتاً گاهی با توجه به مناسب نبودن شرایط بازار، تمایلی به خرید سهام ندارند. در این شرایط بسیاری از سرمایه گذاران به دلایل از جمله عقب ماندن از بازار (حداقل در کوتاه مدت) ترجیح می دهند پول خود را از حساب کارگزاری خارج ننمایند، این در حالی است که وجود این پول در حساب معاملاتی آن ها منفعتی برایشان ایجاد نمی نماید. با توجه به شرحات فوق، کارگزاری مطلع در راستای مشتری مداری، طرح وام قرض الحسنه را با در نظر دریافت میزان پول در حساب معاملاتی مشتریان در باشگاه راه اندازی نموده است.

صندوق های سرمایه گذاری و سبد گردانی

سرمایه گذاری در بورس به دو طریق انجام می گردد، 1- خرید و فروش سهام و اوراق بهادار به صورت مستقیم که در بالا به صورت کامل شرح داده شد. 2- سرمایه گذاری غیرمستقیم یا خرید و فروش به صورت غیرمستقیم. چنانچه شما دانش بورسی، تخصص کافی و یا زمان کافی برای خرید و فروش سهام و رصد بازار بورس ندارید به راحتی می توانید به وسیله سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس از دو طریق صندوق های سرمایه گذاری و سبد گردانی اختصاصی کنید که در ادامه در مورد هر کدام شرحاتی را ارائه خواهیم داد.

صندوق سرمایه گذاری، نهادی اقتصادی است که به منظور مدیریت حرفه ای وجوه سرمایه گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، تأسیس شده و تحت نظارت آن سازمان فعالیت می نماید. این صندوق با تجمیع وجوه سرمایه گذاران و در اختیار داشتن منابع اقتصادی گسترده و با استفاده از دانش و تخصص مدیریت سبد دارایی، کوشش می نماید این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم کند تا با دارایی موردنظر خود (هر چند اندک) در سبدی متنوع از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی های اقتصادی دارای مجوز از سازمان بورس سرمایه گذاری نموده و از مزایای آن بهره مند شوند. سرمایه گذاران با خرید واحدهای (یونیت) صندوق قادر به سرمایه گذاری در آن هستند.

روش دوم سرمایه گذاری غیرمستقیم، سبد گردانی اختصاصی می باشد. در این روش سرمایه گذار واجد شرایط از لحاظ مقدار سرمایه به یکی از شرکت های مدیریت دارایی دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه نموده و درخواست ایجاد سبد اختصاصی را می نماید. شرکت سبد گردان با سنجش و تحلیل ریسک سرمایه گذار اقدام به تشکیل سبد سرمایه گذاری اختصاصی متناسب با ویژگی های فردی هر سرمایه گذار می نماید و دارایی های اقتصادی متنوع اعم از سهام شرکت ها، اوراق مشارکت و دیگر ابزارهای اقتصادی موجود در بازار سرمایه را برای سرمایه گذار برای کسب سود خرید و فروش می نماید.

انتهای رپرتاژ خبری

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "7 خدمتی که هر کارگزاری بورس باید به شما ارائه دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 خدمتی که هر کارگزاری بورس باید به شما ارائه دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید