مقام یمنی: قبل از انقلاب 21 سپتامبر سفیران سعودی و آمریکا حاکمان یمن بودند

به گزارش وبلاگ دانا، نخست وزیر دولت نجات ملی یمن ضمن اشاره به مداخلات گسترده آمریکا و سعودی قبل از انقلاب 21 سپتامبر اظهار داشت در گذشته وضعیت به گونه ای بود که گویا سفیران سعودی و آمریکا حاکمان یمن هستند.

مقام یمنی: قبل از انقلاب 21 سپتامبر سفیران سعودی و آمریکا حاکمان یمن بودند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دانا، عبدالعزیر بن حبتور نخست وزیر دولت نجات ملی یمن در گفت وگویی با شبکه المسیره به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب یمن در 21 سپتامبر 2014 بیان کرد، رد هیمنه طرف های خارجی و تصمیم گیری آنها برای یمن به وسیله طرف های داخلی یکی از عوامل به راه افتادن این انقلاب بود و همه در انقلاب مذکور مشارکت داشتند.

وی گفت، قبل از انقلاب 21 سپتامبر 2014 وضعیت به گونه ای شده بود که گویا سفیران آمریکا و سعودی حاکمان یمن هستند.

بن حبتور ادامه داد: هدف اصلی از مداخلات آمریکایی و سعودی در یمن، تضعیف سازمان هایی بود که از پروژه ملی از جمله نهاد نظامی حمایت می کرد و اگر تصمیم های کمیته انقلاب برای بازگرداندن نهاد نظامی قبل از تجاور (ائتلاف سعودی) نبود، ارتش از هم پاشیده و ساقط شده بود.

وی توضیح داد، عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر انصارالله از همان لحظات اول با فکر انتقام مخالف بود و مخالفت با پروژه آمریکا و قرار دریافت در خارج از هژمونی این کشور، یکی از دلایل تجاوز به یمن پس از انقلاب بود.

بن حبتور توضیح داد: ایستادگی مردمی، اسطوره ای و شبیه معجزه بود و انرژی مقاومت و کار بر روی آن باعث شد یمن از قدرت موشکی برخوردار گردد.

وی درباره طرح ابتکاری صلحی که شورای عالی سیاسی یمن پیشنهاد داد و کشورهای متجاوز در پاسخگویی به آن تعلل می نمایند، گفت: سازوکار تصمیم گیری سعودی به دلیل ارتباطش با آمریکا کند است؛ طرح صلح از موضع قدرت پیشنهاد داده شد و آنچه خواهد آمد، قویتر خواهد بود.

بن حبتور سپس به استفاده از دستور عفوی که برای مزدوران گرفته شده، خواهند و گفت، طرحی که مهدی المشاط ارائه داده باید فرصتی برای کسانی باشد که با ائتلاف متجاوز همکاری نموده اند تا از اشتباهات خود برگردند.

مهدی المشّاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن 29 شهریور از توقف مشروط عملیات های تلافی جویانه پهپادی و موشکی ارتش یمن علیه عربستان اطلاع داد و این امر مورد استقبال سازمان ملل نهاده شد (جزئیات بیشتر).

سال 2014 برای یمن، تحولات جدیدی را به ارمغان آورد که مهمترین آن، خیزش مجدد مردم به دلیل عدم تحقق مطالباتشان در انقلاب سال 2011 علیه رژیم علی عبدالله صالح بود.

در سال 2011 مردم یمن علیه رژیم علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق این کشور قیام کردند و با تظاهرات های مسالمت آمیز که با خیزش های مردمی در دیگر کشورهای عربی هم زمان بود، وی را مجبور به کناره گیری از قدرت کردند اما شورای همکاری خلیج فارس و بعضی طرف های هم پیمان غربی کوشش کردند، این انقلاب را به نفع خود مصادره نمایند، اما در سال 2014 مردم بار دیگر به خیابان ها آمدند و این بار با حمایت جنبش انصارالله، انقلاب آنها به ثمر نشست.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "مقام یمنی: قبل از انقلاب 21 سپتامبر سفیران سعودی و آمریکا حاکمان یمن بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام یمنی: قبل از انقلاب 21 سپتامبر سفیران سعودی و آمریکا حاکمان یمن بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید