مقام سابق انگلیسی: نخست وزیر بعدی ما باید سریعاً به کارشناس ایران تبدیل گردد

معاون سابق وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا در یادداشتی در یک هفته نامه نوشته نخست وزیر بعدی این کشور باید سریعاً خودش را به یک کارشناس امور ایران تبدیل کند.

مقام سابق انگلیسی: نخست وزیر بعدی ما باید سریعاً به کارشناس ایران تبدیل گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آلیستر برت، معاون سابق وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا در یادداشتی در نشریه هفته نامه آبزرور ضمن اشاره به تحولات اخیر نوشته نخست وزیر بعدی انگلیس باید سریعاً به فردی کارشناس در امور ایران تبدیل گردد.

برت، حل و فصل مسائل پیرامون برگزیت، مسائل داخلی انگلیس و بحران تمام عیار بین المللی را چالش های پیش روی نخست وزیری بعدی این کشور خواسته و حل و فصل آنها را آزمونی برای مهارت دیپلماتیک نخست وزیری بعدی انگلیس دانسته است.

او درباره ایران نوشته این کشور روابط پیچیده و دیرینه ای با کشورهای اطرافش دارد. کشوری شیعه است که در احاطه کشورهای سنی قرار گرفته و تحریم های مالی مردمش را تهدید می نماید.

آلیستر برت در بخش دیگری از این یادداشت به توافق هسته ای (برجام) پرداخته و خروج آمریکا از آن را عامل شدت دریافت تنش های امروزی میان ایران و کشورهای غربی دانسته است.

او می نویسد: سوءظن های دوجانبه زیادی به برنامه جامع اقدام مشترک تزریق شد. افراد نزدیک به این توافق می گوید که این توافق نه بر پایه اعتماد بلکه بر بی اعتمادی بنا شده و به همین دلیل است که حاوی بندهای مفصلی در مورد مفاد هسته ای است.

در ادامه این یادداشت آمده است: اما برجام علاوه بر این توافقی بنا شده روی روابط ارزشمند بوده است. تجارت من در تهران تعیین می نمایند که چرا این توافق را نباید در این برهه حساس زمانی دست کم گرفت. رها کردن برجام توسط آمریکا موجب ایجاد رشته ای از پاسخ ها شده است.

مقام سابق وزارت خارجه انگلیس نوشته سیاست فشار حداکثری آمریکا در کوتاه مدت مثمر ثمر نخواهد بود. او نوشته ایران به این سیاست منفعلانه پاسخ نمی دهد. او می نویسد: اگر یکی از طرف ها یعنی آمریکا توافق را نقض کند، ایران دادن پاسخ متقابل را منفصانه می داند.

او در بخش پایانی یادداشت خود نوشته نخست وزیر جدید انگلیس اگر در امور منطقه متخصص نیست باید به طور کامل خودش را در این زمینه متبحر کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مقام سابق انگلیسی: نخست وزیر بعدی ما باید سریعاً به کارشناس ایران تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام سابق انگلیسی: نخست وزیر بعدی ما باید سریعاً به کارشناس ایران تبدیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید