مثل فدراسیون فوتبال نباشید!

فروردین 98. نیمه اردیبهشت. مربی نامدار خارجی. مربی داخلی. فردا، هفته بعد! بلاخره جانشین کی روش کیست؟ آیا همه آنچه پیرامون این انتخاب بزرگ رسانه ای می گردد، تمام دغدغه مدیران فوتبال در راه انتخاب سرمربی آینده تیم ملی است؟

مثل فدراسیون فوتبال نباشید!

به گزارش خبرنگاران، در مدت زمان اخیر اسامی متعددی برای راهنمایی تیم ملی فوتبال ایران مطرح شده اند. زیدان، مورینیو، رنار، بلان، کلینزمن، مونتلا و حالا علی دایی و برانکو، همه این اسامی گزینه های بوده اند و هستند که حول نیمکت تیم ملی فوتبال ایران می چرخد. بعضی از این اسم ها همان اوایل و پس از طرح اولیه تکذیب شدند اما به نظر بعضی از نام ها هم چنان شانس مربیگری در تیم ملی ایران را داشته باشند.

به نظر می رسد همه این مربیان و نام های دیگری که به عنوان گزینه مطرح شده یا خواهند شد، تنها در حد خبر به نیمکت تیم ملی ایران نزدیک شده اند و رسانه ها و طرفداران فوتبال نیز تنها سرگرم نام هایی شده اند که هیچ گاه تأیید یا تکذیب رسمی نشده اند.

طبیعی است گاه طرفداران به دلیل نگرانی از آینده تیم ملی و هیجان شناخت سرمربی تیم ملی، مدت ها با هر کدام از این اسم ها سرگرم باشند و بعضاً بحث های کارشناسی هم میان اهل فن درباره این نام ها شکل بگیرد اما ترس همه اهالی و علاقمندان فوتبال آنجایی است که فدراسیون فوتبال روزی از همه این نام ها عبور کند و سکان راهنمایی تیم ملی را به یک مربی درجه سه خارجی یا مربی داخلی بسپارد. نگرانی که با شواهد و قرائن موجود، چندان هم از ذهن دور نمی نماید.

مهدی تاج ابتدا قبل از سرانجام سال 97 خاطرنشان کرد که درباره سرمربی آینده تیم ملی به جمع بندی رسیده اند و از بین دو گزینه اروپایی، سرمربی تیم ملی بزودی مشخص می گردد. این موضوع تا اواخر فروردین 98 کش آمد تا اینکه محمود اسلامیان گفت که قبل از اتمام فروردین سرمربی ایران مشخص خواهد شد. فروردین گذشت و سرمربی مشخص نشد تا اینکه مهدی تاج بار دیگر خاطرنشان کرد در اواسط اردیبهشت نام سرمربی ایران اعلام می گردد.

رفته رفته به اواسط اردیبهشت هم نزدیک می شویم اما در تازه ترین نظر محمود شیعی عضو دیگر هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال گفته که مهدی تاج چندین گزینه مختلف را به هیأت رئیسه معرفی نموده است. این خبر برخلاف صحبت های تاج است که گفته بود از میان دو گزینه اروپایی، یک مربی انتخاب خواهد شد.

شیعی حتی با پاسخی دو پهلو از احتمال سرمربیگری علی دایی در تیم ملی فوتبال ایران به صورت تلویحی سخن گفته است تا شاید مدت زمان بیشتری را برای مشخص سرمربی تیم ملی ایران خریده باشد چرا که این اظهارنظر عضو هیأت رئیسه، دوست داران و کارشناسان فوتبال را بار دیگر درگیر تحلیل و آنالیز درباره نیمکت تیم ملی و این بار مربیگری یک مربی داخلی می نماید.

اخیراً مهدی تاج گفته است، در انتظار مشخص تعداد تیم های حاضر در جام جهانی هستند و بر اساس تعداد تیم های حاضر در این مسابقات که درصد شانس ایران برای صعود به مسابقات را کاهش و افزایش می دهد، سرمربی را انتخاب خواهند کرد، اگر این اظهارات رئیس فدراسیون فوتبال را در کنار صحبت های متناقض سایر اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال بگذارید به سیاست نخ نمای مسؤولان فدراسیون در انتخاب سرمربی تیم ملی ایران پی خواهید برد.

اگر قرار است سرمربی مناسبی برای تیم ملی انتخاب گردد که بر اساس خواسته ها، توانایی ها و داشته های فوتبال ایران کار کند، چه اهمیتی دارد که از آسیا چهار تیم به جام جهانی می رود یا هفت تیم؟ به نظر می رسد تاکتیک قدیمی بازی با اسامی و خرید زمان بدون طرح دغدغه های واقعی نمی تواند مسئله ای از کاستی های تیم ملی حل نماید. این مهم شاه بیت اتفاقات اخیر پیرامون سرمربی آینده تیم ملی است.

امید است فدراسیون فوتبال و مسئولانش بیش از این که خود را درگیر سیاسی کاری ها و بازی رسانه ای پیرامون انتخاب سرمربی آینده تیم ملی نمایند باید با طرح واقعی دغدغه ها و مسائل پیش رو در انتخاب جانشین کی روش زمینه همراهی جامعه فوتبال در راه رقابت های انتخابی جام جهانی را هموار نمایند. قطعاً طی هر مسیری غیر از این، سرانجامی ناخوشایند همچون تجربه تلخ حاشیه های سرمربی سابق را به سراغ فوتبال ایران خواهد آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مثل فدراسیون فوتبال نباشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مثل فدراسیون فوتبال نباشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید