فضای لازم برای ماندگاری مسافران در شهرهای خراسان جنوبی فراهم گردد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: باید فضای لازم برای استقرار و ماندگاری مسافر و تأخیر در خروج آنان از استان برای یاری به رونق گردشگری ایجاد گردد.

فضای لازم برای ماندگاری مسافران در شهرهای خراسان جنوبی فراهم گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی، سید کمال الدین میرجعفریان روز سه شنبه 27 خرداد در نشست ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان جنوبی اضافه نمود: اگر بخواهیم از بحث صنعت گردشگری بیشترین استفاده را داشته باشیم باید ماندگاری مسافر را افزایش دهیم که برای این ماندگاری باید کارهای فرهنگی و اقامتی و اجرایی را در استان داشته باشیم.

وی یادآور شد: باید کوشش گردد که مسائل و حوادث برون شهری و درون شهری استان به صفر برسد و مسئولان مربوط از هرگونه کوشش در این خصوص فروگذار ننمایند.

وی ادامه داد: در بحث کمیسیون ایمنی راه ها و در شورای ترافیک به اندازه کافی تذکرات لازم در مورد بحث ایمنی راه، داده شده و باید آسیب شناسی لازم در این حوزه انجام گردد و هرجا که ضروری است موضوعات تعدیل شده و اقدام اجرایی انجام گردد.

وی گفت: بنا به مناسبت های مختلف در ماه های گذشته به دلیل تعطیلات و یا شرایط خاص جوی که در استان رخ داد در جلسات مختلف مطالبی را به مدیران گفتیم که از اعضای ستاد اجرایی خدمات سفر استان تقاضا داریم اقدامات به گونه ای مدیریت گردد که این ذهنیت منفی در مسافر ایجاد نگردد که استان در شرایط قرمز قرار گرفته و مسافران مقصد سفر خود را تغییر دهند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: هر دستگاه از حداکثر توانش برای مدیریت بحث ایمنی راه ها استفاده کند و از مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تقاضا داریم که کار اصلاح شیب شیروانی ها را با جدیت ادامه دهند و از فرمانده پلیس هم می خواهیم که حضور ملموس و آشکار کارکنان خدوم پلیس راه را در جاده ها تقویت نمایند.

میرجعفریان اضافه نمود: اگر بخواهیم از ظرفیت های استان برای ارتقای شاخص های بهره مندی استفاده کنیم باید از کارگروه هایی مثل این ستاد بیشترین استفاده گردد که احتیاجمند اراده کاری است، نگاه به این ستاد نباید بر حسب برطرف تکلیف در محدوده وظایف کاری باشد.

وی گفت: یکی از ظرفیت های خوبی که در ستاد اجرایی خدمات سفر استان می تواند توسط مدیران هدفگذاری گردد باید در حوزه های کاری خود ضمن اینکه در بخش دورن بخشی برنامه مدون اجرایی داشته باشند این ستاد را به شکلی فرابخشی نگاه نمایند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم صنعت گردشگری ما توسعه یابد صرفاً نمی توان از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انتظار داشت که روی این موضوع کار کند چون این تصور خیلی تأثیرگذار نیست و این یک مجموعه برنامه ای است که با یکدیگر باید آن را به پیش برد و موضوع با دستگاه مربوط برای معین راهبردها و پیگیری ها است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بیان نمود: حضور ملموس و فیزیکی پلیس در راه ها هم موجب آرامش خاطر مردم ایجاد می نماید که اگر مسائل و مسئله ای باشد پیگیری می گردد و اگر کسی به اشتباه بخواهد دچار خطا گردد مدیریت می گردد.

وی اضافه نمود: باید به مسافران و کسانی که قصد سفر دارند امنیت خاطر داده گردد تا این استان را به عنوان مقصد سفر انتخاب نمایند، عبور صرف مسافر از استان برای ما خیلی نمی تواند عایدات داشته باشد و برای تبدیل مقصد سفر باید زمینه ها فراهم گردد و ایمنی لازم، آرامش خاطر به مسافران داده گردد و زیرساخت لازم که باید تأمین گردد و در اولویت باشد.

میرجعفریان گفت: دستگاه های خدمات رسان و امدادی باید با جدیت در زمینه هایی که در حوزه کاری آنها و در بخش مدیریت ستاد اجرایی بوده را در اولویت قرار داده و با شدت بیشتری حرکت نمایند.

وی یادآور شد: باید به دنبال ایجاد نشاط روحی و روانی برای متقاضیان سفر باشیم و جذبه لازم را ایجاد کنیم و صرف اینکه گفته گردد ما می خواهیم مقصد سفر باشیم که اتفاقی نمی افتد چون باید در بحث تقاضای روحی و روانی مسافران را هم آنالیز کنیم که چه انتظارات و احتیاجمندی هایی دارند و در این زمینه ها زیرساخت های اولیه را فراهم کنیم.

وی گفت: باید فضای لازم برای استقرار و ماندگاری مسافر و تأخیر در خروج آنها از استان ایجاد گردد و اگر بخواهیم از بحث صنعت گردشگری بیشترین استفاده را داشته باشیم باید ماندگاری مسافر را افزایش دهیم که برای این ماندگاری باید کارهای فرهنگی و اقامتی و اجرایی را داشته باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با انتقاد از حضور نداشتن نماینده صدا و سیمای استان در این نشست گفت: ظاهراً هنوز اهمیت این نشست به درستی معین نشده، آیا از این نشست بهتر برای معرفی استان داریم، اگر بخواهیم استان منتفع گردد همه باید پای کار باشند.

میرجعفریان اضافه نمود: از هر ظرفیتی برای ارتقای خراسان جنوبی باید استفاده گردد، این استان با برخورداری از تعداد زیادی آثار تاریخی و فضاهای طبیعی برای گردشگری باید بیشترین استفاده از این ظرفیت ها گردد، اینکه چند صد میلیارد سرمایه برای یک کارگاه تولیدی هزینه گردد که آنقدر برای ایجاد اشتغال مؤثر نیست هرچند احتیاج است اما اگر همین طبیعت خراسان جنوبی معرفی گردد ظرفیت بزرگ درآمدی برای استان ایجاد می گردد.

وی گفت: دستگاه های اجرایی، آموزشی، فرهنگی و اصحاب مطبوعات کوشش نمایند که خراسان جنوبی را به نوعی در سطح کشور معرفی نمایند، شاید هنوز باغات و فضاهای سرسبزی که در نقاط مختلف خراسان جنوبی وجود دارد معرفی نشده و ذهنیت افراد خارج استان این است که خراسان جنوبی استانی خشک و بی آب و علف است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی بیان نمود: به عنوان مثال شهر خضری، زیرکوه و… مناطقی بسیار سرسبز و آباد است و از هرگونه محصولات کشاورزی و باغی در این استان وجود دارد، چه کسی خبر دارد که در خراسان جنوبی شالیزار داریم و این نشان می دهد که این منطقه آن طور که تصور می گردد بی آب و علف نیست، در شهرستان طبس کشت برنج داریم.

میرجعفریان گفت: در ورودی و خروجی های خراسان جنوبی دستگاه های مربوط بیشترین توان خود را برای مناسب سازی و زیبا سازی به عمل آورده و از شهرداران می خواهیم در این ورودی و خروجی ها یک نظم و انضباط و آرامش روحی دیده گردد نه اینکه در ورودی شهر نخاله ساختمانی باشد و یا مشاغل مزاحم دیده گردد چون رغبتی برای ورود و تکرار سفر باقی نمی ماند.

وی اضافه نمود: اگر شهردار به دنبال درآمد باشد نباید صرفاً به فکر این باشد که دولت به او پول دهد و باید به دنبال جذب توریست و مسافر باشد و این کار خیلی پیچیده ای نیست، اگر بخواهیم از این فرصت به درستی استفاده گردد در بحث بهسازی معابر ورودی و نورپردازی، زیباسازی فضای سبز و… اقدامات لازم انجام گردد.

وی گفت: در ورودی استان یک پیغامک خوشامدگویی برای مسافران ارسال گردد و توانمندی های گردشگری استان در حوزه تاریخی و گردشگری در این پیغام بیان گردد و باید مطمئن باشیم که این کار هم اثرگذار بوده و هم ارزش اضافه نموده مضاعف ایجاد می نماید.

ظرفیت های خراسان جنوبی برای پذیرایی از مسافران تابستانی

معاون گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت های اقامتی استان در تابستان امسال گفت: بازارچه های صنایع دستی در مبادی شهرستان ها راه اندازی می گردد.

مرتضی عربی در ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان جنوبی با اشاره به سفرهای نوروزی امسال بیان نمود: بخشی از شهرستان ها برای اولین بار اعم از بازارچه های نوروزی، بازارچه های گردشگری و مناطق نمونه گردشگری پیش بینی نموده بودند.

وی با اشاره به عملکرد کمیته های مختلف در ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی امسال اظهار کرد: این کمیته ها طی ایام نوروز و قبل از این ایام اقدامات خوبی در راستای تأمین سفری ایمن و به یادماندنی برای مسافران انجام دادند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان نمود: مراکز اقامتی و فراهم کردن بستر بازدید از جاذبه ها باعث شد خراسان جنوبی در ردیف استان های برتر کشوری از حیث گردشکری قرار گیرد.

عربی بیان نمود: طی ایام نوروز 425 غرفه بازارچه های صنایع دستی در مبادی شهرها برپا شد که سود خوبی عاید هنرمندان شد.

وی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای پذیرایی از مسافران تابستانی امسال اظهار کرد: 9 هتل با 649 تخت طی تابستان آماده پذیرایی از مسافران هستند.

عربی با بیان اینکه مجتمع بزرگ گردشگری، اقامتی آبگرم فردوس آماده پذیرایی از مسافران است، اضافه نمود: همچنین 38 واحد بوم گردی، 50 سفره خانه سنتی و 50 رستوران بین راهی برای پذیرایی از مسافران آماده شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان نمود: در مبادی شهرستان ها بازارچه های صنایع دستی راه اندازی خواهد شد.

منبع: میراث آریا

به "فضای لازم برای ماندگاری مسافران در شهرهای خراسان جنوبی فراهم گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضای لازم برای ماندگاری مسافران در شهرهای خراسان جنوبی فراهم گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید