علائم تشخیص سرطان سینه در آقایان، حساسیت های پوستی را جدی بگیرید

یک متخصص سرطان گفت: درصورت مشاهده توده یا ضایعه ای کوچک و غیر طبیعی در سینه فرد باید به پزشک مراجعه گردد.

علائم تشخیص سرطان سینه در آقایان، حساسیت های پوستی را جدی بگیرید

فاطمه اصفهانی فوق تخصص سرطان ، اظهار کرد: سرطان سینه در آقایان بیماری نادری است که در صورت وجود یک توده یا ضایعه ای کوچک در هر دو سمت سینه بسیار خطرناک خواهد بود.

وی گفت: هر مورد غیرطبیعی در سینه به خصوص در آقایان که خیلی راحتر قابل تشخیص و لمس است، باید مورد توجه قرار گیرد. در بعضی اوقات ترشحات غیر عادی از نوک سینه خارج می گردد که ممکن است شبیه یک زخم یا به صورت خارش و سوزش باشد.

اصفهانی در ادامه گفت: حتی یک آلرژی پوستی، قرمزی و حساسیت هم می تواند نشانه هایی از آغاز یک سرطان سینه باشد.

وی گفت: عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه در مرد ها می تواند ژنتیک و حتی استرس باشد؛ افراد درجه یک خانواده مانند مادر، خواهر، خاله، اگر به سرطان سینه مبتلا باشند، حتما افراد آن خانواده هم در معرض خطر سرطان خواهند بود؛ در این خانواده ها سرطان پروتستات در آقایان و سرطان تخمدان در خانم ها و سرطان روده بزرگ هم شایع است.

وی اضافه کرد: بعضی از عواملی که در خصوص سرطان سینه در خانم ها نقش دارد در آقایان ثاثیری ندارد زیرا آقایان همانند خانم ها دارای هورمون های عادت ماهانه یا شیردهی نیستند.

وی ادامه داد: عواملی همانند سیگار کشیدن و آلاینده های محیطی و تغذیه ای می توانند تاثیر بسیار زیادی روی بیماری داشته باشند.

اصفهانی درباره استرس گفت: استرس دراز مدت و دائمی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می نماید و از این رو تاثیر بسیار زیادی در پیشرفت این نوع بیماری دارد و به خصوص در شهر های صنعتی و در حال پیشرفت به روند بیماری سرعت زیادی می بخشد.

وی در ادامه گفت: سرطان سینه در آقایان سیر صعودی دارد و کمتر قابل درمان است اما درصد بروز این بیماری در آقایان کمتر از خانم هاست.

اصفهانی درباره درمان و پیشگیری آن گفت: فرد مبتلا به سرطان، آزمایش و سونوگرافی می دهد تا تشخیص داده گردد که امکان جراحی وجود دارد یا نه، اگر قابل جراحی باشد جراح توده را برداشته و زیر بغل را کاملا پاک سازی می نماید.

وی در ادامه گفت: ممکن است بعد از جراحی ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی هم چنان ادامه داشته باشد، اما بعضی افراد به یکی از این مراحل احتیاج پیدا می نمایند به شرایط بیمار بستگی دارد.

اصفهانی درباره ارتباط میان گیرنده های هورمونی با سرطان سینه گفت: گیرنده های هورمونی روی سلول های سرطانی اندازه گیری می گردد؛ اگر گیرنده های هورمونی مثبت باشد به روش خوراکی و دارو های هورمونی به بیمار تزریق می گردد، بعد از درمان هم بیمارباید تحت مراقبت پزشک باشد.

وی تاکید داشت: افرادی که در خانواده های مبتلا به سرطان سینه زندگی می نمایند، باید توجه کافی به این موضوع داشته باشند، که ممکن است به آن بیماری دچار شوند پس باید فورا به پزشک مربوطه مراجعه نمایند، تا هرچه سریع تر این بیماری شناسایی و جلوی روند پیشرفت آن گرفته گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "علائم تشخیص سرطان سینه در آقایان، حساسیت های پوستی را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم تشخیص سرطان سینه در آقایان، حساسیت های پوستی را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید