زندگینامه: لوئی داگر (1787-1851)

لوئی ژاک مانده داگِر 18 نوامبر 1787 در کورمی-آن-پریزی، ول-دوآز یکی از مناطق حومه شمال غرب پاریس به جهان آمد.

زندگینامه: لوئی داگر (1787-1851)

لوئی ژاک مانده داگِر (Louis-Jacques-Mandé Daguerre) 14 ساله بود که مدرسه را رها کرد و نزد یک معمار نقشه کشی و اصول پرسپکتیو را آموخت. پس از این دوره به طراحی دکور تئاتر و اپرا علاقه مند شد و سالها در این زمینه آموخت و شاگردی کرد تا اینکه خود در این حرفه دارای نام و نشانی شد.

34 ساله بود که با همکارش شارل بوتون نخستین تئاتر چندرسانه ای را برپا کرد که در آن با بازی با نور بر پرده های بسیار بزرگ نقاشی، تصویرهای نزدیک به پیکرهای سه بُعدی را ایجاد می کرد. او نام این تئاتر را دیوراما گذاشت و برای افزایش تصویرهای تأثیرگذارتر کوشید به جای پرده های نقاشی راهی برای عکاسی پیدا کند.

39 ساله بود که با ژوزف نیِپس آشنا شد و از روش او برای ثبت تصویر بر روی فلز توسط آمیزه ای از سیمان و روغن مطلع شد و تا مرگ آن مخترع چهار سال با او همکاری کرد.

44 ساله بود که روش نیِپس را کامل کرد. یک ورقه مسی را صیقل و سپس آب نقره داد، در محلول یُد خوابانید و در نور خورشید درون یک دوربین گذاشت تا تصویر جلوی آن دوربین را جذب کند سپس آن فلز را در تاریکخانه جیوه اندود کرد و روی آن را آب طلا داد تا ثابت بماند.

او به این ترتیب توانست تصویرهای روشنتر و گویاتری بر روی فلز ثبت کند و نام روش فراوری خود را داگِروتیپی گذاشت.

سپس نتیجه آزمایش هایش را به آموزشگاه علوم فرانسه فرستاد و توانست کپی رایت این کشف را به دولت فرانسه واگذارد و در مقابل از دولت به خاطر این اختراع تا سرانجام عمر سالی شش هزار فرانک دریافت کند.

پس از آنالیز های صورت گرفته روی نوشته ها و یافته های داگر، دولت فرانسه کار او را هدیه ای به دنیا دانش دانست و آن را رایگان در اختیار همگان گذاشت.

لوئی داگِر 10 ژوئیه 1851 درگذشت. نام به دلیل تاثیرگذاری و خدمات شایانش به دنیا دانش در کنار 71 نام دیگر بر روی برج ایفل ثبت شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "زندگینامه: لوئی داگر (1787-1851)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگینامه: لوئی داگر (1787-1851)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید