جای گذاری مجسمه های شهری ضابطه مند می گردد

عضو شورای شهر تهران گفت: مدیریت شهری به دنبال تصویب لایحه ای است که نصب و جای گذاری سردیس ها و مجسمه ها را دارای ضوابط معین کند.

جای گذاری مجسمه های شهری ضابطه مند می گردد

به گزارش خبرنگار ، به کارگیری سردیس ها و مجسمه ها در معماری شهری و نصب تابلو و کاشت درخت پیرامون سردیس ها که باعث کاهش زیبایی مجسمه های شهری می گردد، مواردی بود که پیروز حناچی شهردار تهران در اختتامیه دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مطرح نمود.

زهرا نژادبهرام رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار ، در این باره گفت: به کارگیری سردیس ها و مجسمه های نام آوران و مشاهیر بخشی از مبلمان شهری است.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به ساز و کار قانونی اجرای این طرح گفت: اگر با کاشت درخت و قرارگیری تابلو های هدایت و رانندگی زیبایی های سردیس ها و مجسمه ها کاهش پیدا می نماید، سازمان زیباسازی باید ضوابط آن را در قالب یک لایحه تدوین و به شورای شهر تهران ارائه کند تا با تصویب آن سازوکار جایگذاری سردیس ها در مبلمان شهری به صورت قانونی مدون گردد.

وی با اشاره به سهولت اجرای کار در صورت تصویب قانون جایگذاری مجسمه و سردیس ها در پایتخت گفت: اگر ضوابط اجرای طرح به تصویب شورای شهر تهران برسد، تمام بخش های شهرداری مکلف به اجرای آن هستند تا شهروندان بتوانند از ظرفیت آن استفاده نمایند.

نژادبهرام با اشاره به تلفیق فن و هنر در معماری شهری گفت: در ساخت بنا از فن استفاده می گردد، اما معماری تلفیقی از فن و هنر است.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران بیان نمود: استفاده از سردیس ها و مجسمه ها باید جزئی از مدیریت شهری باشد و این اتفاق زمانی رخ می دهد که ضوابطی برای مدیران وجود داشته باشد و در ادامه نیز مردم مطالبه گر آن باشند.

وی گفت: در صورت مطالبه گری مردم شاهد خواهیم بود استفاده از سردیس ها و مجسمه ها از معابر به معماری گسترش پیدا می نماید.

نژادبهرام با اشاره به اختلاف به وجود آمده برای جایگذاری مجسمه میدان راه آهن گفت: به طور تعیین در اجرای طرح جایگذاری مجسمه میدان راه آهن سازمان بوستان ها، معاونت حمل و نقل و شرکت راه آهن نقش دارند.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران بیان نمود: اگر توافقی در جایگذاری مجسمه میدان راه آهن به دست نیامده، به طور حتم اختلافی بین یکی از سه دستگاه ذکر شده است که مدیریت ارشد شهری (شهردار) به طور حتم می تواند آن را حل نماید.

وی با تأکید بر تصویب ضوابط جایگذاری مجسمه و سردیس های شهری اظهار کرد: اگر ضوابط جایگزین مجسمه های شهری به صورت یک لایحه در شورای شهر تهران به تصویب می رسید، آن گاه سازمان ترافیک و سازمان بوستان ها مکلف به اجرای مصوبه شهری هستند.

باید دید آیا تقابلی بین مدیریت شهری و بعضی از نهادها برای جای گذاری سردیس ها و مجسمه ها در مبلمان شهری وجود دارد خیر.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جای گذاری مجسمه های شهری ضابطه مند می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای گذاری مجسمه های شهری ضابطه مند می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید