تمیزکردن دندان با میکروبات ها

تهران - خبرنگاران - گروهی از زیست شناسان، دندانپزشکان و مهندسان دانشگاه پنسیلوانیا پیروز به توسعه یک سیستم میکروسکوپی از ربات ها شده اند که قادر به حذف بیوفیلم از سطح دندان و نقاط دور از دسترس است.

تمیزکردن دندان با میکروبات ها

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری ساینس دیلی، ایجاد بیوفیلم یا پلاک روی دندان مهمترین عامل پوسیدگی دندان است. این لایه به دلیل عدم رعایت بهداشت و مسواک مرتب شکل می گیرد. بیو فیلم یا زیست لایه به گروهی از میکروارگانیسم ها گفته می گردد که به سطوح مختلف متصل می شوند.

حذف بیوفیلم از روی دندان کاری پر زحمت و زمان گیر است و محققان پیوسته به دنبال روش هایی برای مقابله با آن هستند.

امکان شکل گیری این زیست لایه علاوه بر دندان در انواع ایمپلنت، کاتتر و لوله های آب نیز وجود دارد.

دو گروه از محققان برای حل این مشکل از نانوذرات اکسید آهن استفاده نموده اند و یک سیستم میکروسکوپی رباتیک توسعه داده اند که میکروبات نامیده می گردد. از یک جفت سیستم میکروبات برای تجزیه و نابودی بیوفیلم ها استفاده می گردد. این سیستم ضد میکروبی CAR نام دارد.

سیستم اول شامل نانوذرات اکسید آهن معلق است و زمانی که تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار می گیرد، مانند یک برف روب آغاز به تمیز کردن سطوح دندان می نماید. سیستم دوم حاوی نانوذراتی است که در قالب های ژله ای سه بعدی تعبیه شده اند و برای ازبین بردن بیوفیلم های روی سطوح لوله ها و تیوب ها به کار می روند.

این سیستم روباتیک به راحتی قادر است داربست زیستی بیوفیلم را نابود نموده و باکتری ها را از بین ببرد.

میکروبات در آزمایش های بالینی قادر به نابودی کامل بیوفیلم های سطح دندان و حتی نقاط غیرقابل دسترس از جمله کانال های ریشه دندان بود.

مهمترین کاربرد زدودن زیست لایه ها جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

نتایج این مطالعه در نشریه Science Robotics منتشر شده است.

علمی**9259**1485

منبع: ایرنا

به "تمیزکردن دندان با میکروبات ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیزکردن دندان با میکروبات ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید