تشخیص زودهنگام پارکینسون پیش از بروز علائم

محققان به تازگی پیروز شدند بیماری پارکینسون را پیش از بروز علائم تشخیص دهند.

تشخیص زودهنگام پارکینسون پیش از بروز علائم

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، مطالعه جدید دانشگاه کینگز لندن در خصوص ریشه های بیماری پارکینسون در مغز نشان داد بروز تغییراتی در سروتونین مغز، می تواند راهی برای تشخیص بیماری پارکینسون باشد؛ به گونه ای که این نشانگر زیستی قادر است 20 سال قبل از اینکه هر گونه علائم بیماری ظاهر گردد، آن را تشخیص دهد.

براساس گزارش نیواطلس، بسیاری از بیماری های زوال عقل سال ها پیش از اینکه علائم مستقیمی را نشان دهند، گسترش می یابند. یکی از چالش های بزرگ محققان یافتن نشانگرهای زیستی موثری برای شناسایی بیماری پیش از بروز علائم آن است. البته باید بدانید که در طول سال های اخیر روش هایی از جمله آزمایش خون، آزمایش چشم و ... برای تشخیص پارکینسون ارائه شده است.

محققان در این مطالعه جدید، تعدادی از افرادی را که مبتلا به جهش ژنتیکی بسیار نادری بودند، مورد آنالیز قرار دادند زیرا این جهش ژنی باعث می گردد تا آنها در یک زمان معینی شاهد بروز بیماری پارکینسون باشند. البته این نوع جهش ژنتیکی به گونه ای نادر است که محققان تنها 100 نفر را با این جهش در سراسر دنیا پیدا کردند.

محققان این افراد را به عنوان نمونه های عالی برای مطالعه نشانگرهای زیستی عصبی که ممکن است پیش از آغاز بیماری ظاهر شوند، مورد آنالیز قرار دادند.

طبق این گزارش روند این مطالعه حدود دو سال طول کشید و پس از آن محققان تصاویر مغزی آنها را برای تشخیص هر گونه تغییرات عصبی مقایسه کردند.

هیر ویلسون نخستین نویسنده این مطالعه گفت: ما در این مطالعه دریافتیم که عملکرد سروتونین می تواند یک نشانگر عالی برای تشخیص بیماری پارکینسون باشد.

لازم به ذکر است؛ تغییرات در سیستم سروتونین زودتر از هر گونه تغییری در سیستم دوپامین رخ می دهد که می تواند نشانه ای از مراحل نخستین بیماری باشد.

باید بدانید که محققان در این روش از اسکن پت استفاده کردند که هزینه آن بسیار زیاد است. از همین رو آنها قصد دارند تا در گام بعدی این تحقیق یک روش اسکن مقرون به صرفه ای را برای تشخیص پارکینسون ارائه دهند تا به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تشخیص زودهنگام پارکینسون پیش از بروز علائم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زودهنگام پارکینسون پیش از بروز علائم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید