تحلیلی ریزبینانه و جالب از سیر تحول داوران عصر جدید در رأی دادن به شرکت کنندگان

در این گزارش رفتار چهار داور مسابقه عصر جدید را در مرحله اول و دوم، با استفاده از عدد و رقم مورد آنالیز و تحلیل قرار داده ایم.

تحلیلی ریزبینانه و جالب از سیر تحول داوران عصر جدید در رأی دادن به شرکت کنندگان

به گزارش، دیروز یک اینفوگرافی پر از جزئیات که توسط ماهنامه مدیریت رسانه آماده شده بود، در فضای مجازی منتشر شد که رفتار چهار داور مسابقه عصر جدید را در مرحله اول و دوم، با استفاده از عدد و رقم مورد آنالیز و تحلیل قرار داده بود. برخی از این اعداد و ارقام دقیقا مشابه همان تصوری است که عموم مخاطبان درباره قضاوت داوران دارند و در واکنش های آنان به برنامه دیده می گردد، اما برخی از آن ها هم کاملا برخلاف چیزی است که در نظر مخاطبان جا افتاده است. این اینفوگرافی را آنالیز نموده ایم و نکات جالبی را که درباره قضاوت هرکدام از داور ها وجود دارد در ادامه مطلب آورده ایم.

در میان چهار داور عصر جدید، این امین حیایی بود که نسبت به سه داور دیگر، بیشتر به شرکت کنندگان رای سفید می داد و بین عموم مخاطبان به داور خوشبین مسابقه معروف بود. اما او همان طور که خودش هم به صراحت گفت، در مرحله دوم رویه اش را تغییر داد. او در مرحله اول بیشترین و در مرحله دوم، کمترین رای سفید را نسبت به داوران دیگر به شرکت کننده ها داده است. البته نمودار آرای منفی داوران نشان می دهد امین حیایی در چند قسمت پایانی فصل دوم، نسبت به قسمت های قبلی مسابقه، کمتر رای منفی داده و به نوعی به روال سابق برگشته است. حیایی در مرحله دوم کمترین حمایت را از شرکت کننده های خانم داشته و از 49 رای سفید، تنها چهار رای را به خانم ها داده است. او در این مرحله نسبت به سه داور دیگر، به طور کلی توجه ویژه ای به گروه ها داشته است. جالب است بدانید امین حیایی همان طور که در زندگی شخصی خود علاقه خاصی به رشته های ورزشی و دستی هم در خوانندگی دارد، در هر دو مرحله مسابقه هم نسبت به رشته های ورزشی و در مرحله دوم به موضوع موسیقی رأی سفید بیشتری داده است.

سیدبشیر حسینی در مرحله دوم، در چند قسمت ابتدایی عصر جدید بیشتر به شرکت کنندگان رأی مثبت داده، اما نمودار آرای قرمز داور ها حاکی از آن است که هرچه برنامه جلو رفته، تعداد رأی های منفی اش نسبت به اوایل این مرحله، بیشتر شده است. اعداد و ارقام می گویند برخلاف این تصور که سیدبشیر حسینی بیشتر از بقیه داوران به حمایت از خانم ها توجه می نماید، اتفاقا او در مرحله اول کمترین حمایت را از شرکت کنندگان خانم داشته است، با این حال حسینی در مرحله دوم تغییر اساسی نموده و در کنار رویا نونهالی، بیشترین حمایت را از خانم ها داشته است. در میزان توجه بشیر حسینی به موضوعات مختلف برنامه مانند سرگرمی، ورزشی، هنری و موسیقی، تضاد و تغییری دیده می گردد. آقای دکتر که تا به حال در صحبت هایش بر اهمیت موضوع سرگرمی تاکید داشته است، طبق همین نگاه در مرحله اول توجه اش را معطوف به رشته های سرگرمی نموده و کمترین توجه را به رشته های هنری داشته، اما در مرحله دوم کاملا برعکس عمل نموده. او 100 درصد به موضوعات هنری توجه نموده و 85 درصد آرای خود را به موضوعات سرگرمی اختصاص داده است.

نقطه مقابل امین حیایی، آریا عظیمی نژاد است که تماشاگران او را به عنوان داور سختگیر عصر جدید می شناسند. خب آمار هم این موضوع را تایید می نماید و می گوید او در مرحله اول کمتر از بقیه داوران، به شرکت کنندگان رای سفید داده و در مرحله دوم نیز به همراه امین حیایی، رای سفید کمتری به شرکت کننده ها داده است. او در مرحله اول برخلاف بشیر حسینی، بیشتر از همه به شرکت کنندگان خانم رای سفید داده، اما در مرحله دوم رویکردش را تغییر داده و تنها 12 درصد از رای های سفیدش متعلق به خانم ها بوده است. در ابتدای مسابقه، مخاطبان پیش بینی می کردند آریا عظیمی نژاد به واسطه تخصصی که در زمینه موسیقی دارد، احتمالا بیشترین رای را به خواننده ها و رشته های مربوط به موسیقی خواهد داد، اما برخلاف این پیش بینی، او در مرحله اول کمترین رای را به رشته موسیقی و خوانندگی داده. البته می توان گفت عظیمی نژاد در این باره، عملکرد کاملا صفر و صدی داشته است. او در مرحله دوم 100 درصد توجه خود را وقف حوزه تخصصی خودش نموده و به هر 10 شرکت کننده رای سفید داده است.

رویا نونهالی در مرحله اول مسابقه، در مقایسه با دیگر داوران بیشترین رای سفید را به گروه ها داده و توجه خاصی به آن ها داشته است. او در این مرحله کمتر از سه داور دیگر به شرکت کننده های آقا رای داده است. نونهالی در مرحله دوم، در زمینه توجه به حوزه موسیقی و خوانندگی با آریا عظیمی نژاد هم نظر بوده است. او دقیقا مانند عظیمی نژاد، توجه 100 درصدی به این رشته داشته است و به هر 10 شرکت کننده ای که در حوزه موسیقی و خوانندگی اجرا داشته اند، رأی مثبت داده است. نونهالی که خود از اهالی هنر است، در مرحله اول با 54 درصد، در مقایسه با دیگر موضوعات، کمترین توجه را به رشته های هنری داشته، این در حالی است که با توجه به میزان درصد توجه این داور به موضوعات گوناگون، بیشترین توجه او در مرحله اول به رشته های ورزشی جلب شده است. البته رویا نونهالی در مرحله دوم کم توجهی به رشته های هنری را جبران و 86 درصد به این حوزه توجه نموده است. او نیز مانند عظیمی نژاد، در مرحله دوم از توجه به حوزه تخصصی خود، غافل نمانده است.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تحلیلی ریزبینانه و جالب از سیر تحول داوران عصر جدید در رأی دادن به شرکت کنندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلی ریزبینانه و جالب از سیر تحول داوران عصر جدید در رأی دادن به شرکت کنندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید