بار سه چرخه ها روی شانه های شهر

به گزارش وبلاگ دانا، فاطمه حافظی - خرم آباد - خبرنگار: یکی از معضلات خرم آباد وجود و فعالیت سه چرخه هاست که به ایجاد آلودگی صوتی، سلب آسایش و آرامش شهروندان، سد معبر، بر هم خوردن نظم و انضباط شهری و نازیبا شدن چهره این شهر منجر شده است.

بار سه چرخه ها روی شانه های شهر

به گفته مسئولان، تردد سه چرخه ها در شهر غیرقانونی است و به دلیل نداشتن پلاک نباید هیچ گونه ترددی داشته باشند، اما این مهم نادیده گرفته شده است و هیچ گونه اقدام بازدارنده ای برای آن صورت نمی گیرد. در سال های گذشته قرار بود طی طرحی در سازمان بازیافت، این سه چرخه ها ساماندهی و به کار گرفته شوند، اما متاسفانه نه آن طرح اجرایی شد و نه سه چرخه ها ساماندهی شدند.

  • به هم خوردن نظم و آرامش شهری

یکی از شهروندان خرم آباد در این زمینه بیان می نماید: وجود سه چرخه ها در شهر، سد معبر، ترافیک، آلودگی صوتی و بی نظمی شهری ایجاد نموده است؛ موضوعی که با وجود آگاهی مسئولان، متاسفانه مورد بی توجهی قرار گرفته است. مسلم اصله مرز می گوید: صاحبان سه چرخه ها در ساعات مختلف روز و بدون توجه به زمان استراحت خانواده ها با جار زدن در کوچه ها و خیابان ها برای خرید نان خشک، ضایعات و... و فروش میوه و... اقدام می نمایند. با پلیس یا شهرداری هم که تماس می گیریم، می گویند نمی توانند کاری انجام دهند. وی می افزاید: آیا واقعا سازمان و یا ارگان خاصی متولی برخورد با این گونه بی نظمی و مزاحمت ها برای مردم نیست؟ نمی توانند با صاحبان این سه چرخه ها برخورد قانونی داشته باشند؟

  • نظارت ها کافی نیست

یکی دیگر از شهروندان در این مورد می گوید: مواردی همچون ارزان بودن استفاده، نداشتن هزینه بیمه، نبود اعمال قانون و... باعث شده اند بسیاری از افراد رغبت زیادی به استفاده از این وسیله و کار کردن با آن داشته باشند. علی صفری ادامه می دهد: این موارد با نبود نظارت درست، نبود برخورد قانونی و... همه دست به دست هم داده اند تا این شهر در شلوغی و بی نظمی سه چرخه ها رنگ آرامش به خود نبیند. وی اضافه می نماید: اگر ارگان های مرتبط همچون نیروی انتظامی، شهرداری، پلیس هدایت و رانندگی و... در برخورد با این وسایل نقلیه مزاحم همکاری نداشته باشند، این معضل نیز همچون سایر معضلات ریشه دار می گردد.

  • ضرورت ساماندهی سه چرخه ها

طاها درویشی یکی دیگر از شهروندان در مورد لزوم ساماندهی سه چرخه ها اظهار می نماید: کاربرد این وسیله در مزارع و باغ هاست، پس یا شهرداری سه چرخه ها را در سازمان بازیافت برای جمع آوری زباله ها به کار بگیرد یا با همکاری جهاد کشاورزی این برای استفاده کشاورزان به کار گرفته شوند.

وی می افزاید: با روش های مختلف می توان این وسایل را ساماندهی کرد. قطعا هر یک از سازمان ها برای فعالیت بیرون از شهر می توانند از آنها استفاده نمایند.

  • مدیریت پسماند؛ راه ساماندهی سه چرخه ها

در این میان کامران سپهوند کارشناس امور شهری می گوید: ایجاد آلودگی صوتی و محیطی، بر هم زدن نظم، ایجاد ترافیک، سد معبر و... از مسائل حضور سه چرخه ها در شهر هستند. از طرفی، رانندگان این سه چرخه ها گواهینامه ندارند و سه چرخه هایشان هم بدون پلاک، ایمنی و بیمه است و همین باعث می گردد آنها به قانون بی اعتنا باشند و هر طور که تمایل دارند، رفتار نمایند. وی ادامه می دهد: مشکل اصلی بی توجهی به قانون و رعایت نکردن آن توسط رانندگان سه چرخه هاست. آنها با وجود این که آگاهند این وسیله ها پلاک نشده اند و ترددشان غیرقانونی است، همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

سپهوند بیان می نماید: آنچه موجب شده است این معضل ساماندهی نگردد و دوباره سه چرخه ها در شهر حضور پیدا نمایند، اعمال نشدن قانون و نبود برخوردهای بازدارنده است. پایین بودن میزان جریمه ها باعث می گردد مالک سه چرخه به فعالیت خود ادامه دهد. این کارشناس امور شهری می افزاید: شهرداری یکی از ارگان هایی است که در جمع آوری یا ساماندهی سه چرخه ها نقش مهمی دارد چون صاحبان آنها در حوزه هایی فعالیت دارند که نظارت و ایجاد نظم در آنها بر عهده شهرداری است. سپهوند می گوید: شهرداری می تواند در جمع آوری ضایعات و زباله ها برای سازمان مدیریت پسماند، این افراد را ساماندهی کند چون صاحبان این سه چرخه ها خواه ناخواه در بخش های مختلف به ویژه جمع آوری ضایعات و زباله فعالیت دارند.

  • شهرداری متولی نیست

اما معاون خدمات شهری شهرداری خرم آباد اظهار می نماید: بنا بر قوانین هدایت و رانندگی، تردد هر وسیله نقلیه بدون پلاک در سطح شهر ممنوع است و این یعنی وظیفه جمع آوری سه چرخه ها با شهرداری نیست و هدایت و رانندگی باید آنها را - به هر شغل و حرفه ای که در شهر مشغول هستند - جمع آوری کند. علی محمدخانی می افزاید: ما حاضر به همکاری هستیم که به پاک سازی شهر از این وسایل نقلیه یاری کنیم.

وی در پاسخ به این که قبلا قرار بود در اجرای طرح های سازمان بازیافت این سه چرخه ها به کار گرفته شوند، می گوید: طرحی برای سازمان بازیافت برای اجرا شدن در دستور کار قرار گرفته و قرار بود سه چرخه ها برای فعالیت در این طرح کدبندی شوند، اما آن موقع اجازه ندادند و طرح هم اجرا نشد. محمدخانی بیان می نماید: اما پیگیر موضوع تفکیک زباله از مبدا هستیم و ممکن است بعدا در اجرای این طرح و برای تحویل دریافت زباله خشک از مردم بتوانیم سه چرخه ها را هم ساماندهی کنیم. البته زمان اجرای این طرح هنوز معین نیست.

  • لزوم تدوین قانون و برطرف ریشه ای مشکل

این مسئول می گوید: هرچند برای حل معضل سه چرخه ها شهرداری اقدام به جمع آوری بعضی از آنها می نماید، اما این نهاد مجاز به نگهداری اموال دیگر دستگاه ها نیست. وظیفه شهرداری برخورد با وسایل نقلیه ای است که سد معبر می نمایند. در مورد تردد سه چرخه ها پلیس هدایت و رانندگی باید ورود کند چون این موضوع از حوزه وظایف شهرداری خارج است.

محمدخانی ادامه می دهد: اگر قرار بود برخوردها و جمع آوری جواب بدهد، معضل سه چرخه ها نه تنها در خرم آباد بلکه در کل کشور برطرف می شد. به نظر می رسد در این مورد خلأ قانونی وجود دارد. معاون خدمات شهری شهرداری خرم آباد اظهار می نماید: برای برطرف مشکل تردد سه چرخه ها باید برای کل کشور قانونی تدوین و سپس به استان ها ابلاغ گردد تا بتوان این مشکل را ریشه ای حل کرد.

  • کاربری کشاورزی سه چرخه ها

رئیس پلیس هدایت و رانندگی لرستان نیز در این خصوص می گوید: وجود سه چرخه ها در میادین اصلی مانند امام حسین(ع)، سه راه گلدشت و دیگر مناطق حاشیه ای فضای نامطلوبی ایجاد نموده و علاوه بر آن، در بعضی ساعات ترافیک ناشی از سد معبر این وسایل نقلیه کلافه نماینده است. سرهنگ مرتضی چغلوند بیان می نماید: سه چرخه یکی از وسایل نقلیه است که کاربری آن در بخش کشاورزی تعریف شده و باید در روستاها و عملیات کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد، اما متاسفانه بیشتر این سه چرخه ها در شهر مشغول فعالیتند. وی می افزاید: این سه چرخه ها به دلیل آلایندگی زیاد مورد تایید محیط زیست هم نیستند.

سرهنگ چغلوند می گوید: پلیس با یاری شهرداری تنها اقدام به جمع آوری سه چرخه ها و اعمال جریمه برای صاحبان آنها را در دستور کار دارد، اما مشکل این است که این وسایل وقتی توقیف می شوند و مدت زیادی در پارکینگ می مانند، صاحبان آنها دیگر به سراغشان نمی آیند و وسیله دیگری را برای کار و فعالیت خود تهیه می نمایند. بنابراین باید برنامه ای داشت که بار سه چرخه ها به طور کامل از روی شانه های شهر برداشته گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بار سه چرخه ها روی شانه های شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بار سه چرخه ها روی شانه های شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید