انبوه مینی بوس های فرسوده در مازندران

اشکان دنیا آرای - ساری-خبرنگار: پنجشنبه و آدینه گذشته 3 حادثه واژگونی مینی بوس در گیلان و مازندران رخ داد که ده ها مصدوم برجا گذاشت.

انبوه مینی بوس های فرسوده در مازندران

صبح آدینه (21 تیر) واژگونی مینی بوس در جاده روستای لاویج از توابع شهرستان نور 18 نفر سرنشین آن را راهی بیمارستان کرد. عصر همان روز در جاده کمربندی بهشهر یک دستگاه مینی بوس منحرف و در کانال آب حاشیه جاده واژگون شد که 29 سرنشین آن مصدوم شدند. یک روز قبل هم در گیلان یک حادثه مشابه رخ داد که 22 سرنشین مینی بوس مجروح شدند و یک نفر کشته شد. به بیانی ساده تر در مازندران طی یک روز 47 سرنشین 2 دستگاه مینی بوس مصدوم شدند و در 2 استان شمالی همسایه آمار مجروحان طی 2 روز سرانجام هفته گذشته در مجموع به 69 نفر رسید و یک نفر جان باخت. در علی آباد کتول گلستان نیز 17 خرداد سال جاری وازگونی یک دستگاه مینی بوس 23 مصدوم داشت.

این ها نخستین حادثه های واژگونی مینی بوس در شمال کشور نیستند. هر سال نمونه هایی از این حوادث رخ می دهد که گاهی سبب مرگ سرنشینان می گردد. مینی بوس ها با این که در سال های اخیر تعداد خودروهای شخصی بیشتر شده و سواری ها نیز در ناوگان حمل ونقل بیشتر به کار گرفته شده اند، هنوز در استان های شمالی فعال هستند و نقش قابل توجهی در جابه جایی مسافران دارند.

  • سهم مازندران از مینی بوسرانی

مازندران به عنوان پرجمعیت ترین استان شمالی کشور، سهم بیشتری از تعداد مینی بوس ها بین استان های جنوبی دریای خزر را در اختیار دارد. بر اساس آمارهای اداره کل راهداری و حمل ونقل همگانی مازندران، مجموع تعداد خودروهای رسمی ناوگان حمل ونقل همگانی استان با احتساب اتوبوس، مینی بوس و سواری 5 هزار و 282 دستگاه است که حدود 8.4 درصد ناوگان حمل ونقل کشور را شامل می گردد. از این تعداد حدود هزار دستگاه مینی بوس در جاده های مازندران در حال تردد و جابه جایی مسافران هستند که سهم مازندران از ناوگان مینی بوسرانی کشور را به 4.7 درصد می رساند؛ مینی بوس هایی با میانگین سنی بالا که در مازندران زیر نظر 10 شرکت مینی بوسرانی و 19 شرکت ترکیبی فعالیت می نمایند.

  • چالش حمل و نقل در مازندران

یکی از چالش های ناوگان حمل ونقل مازندران در سال های اخیر فرسودگی مینی بوس های فعال استان و عمر بالای آنهاست. مینی بوس ها هنوز در جاده های روستایی و بین شهری مازندران فعال هستند و روزانه هزاران مسافر را جابه جا می نمایند، اما تعداد قابل توجهی از آنها عمر مفید را گذرانده اند و با شرایطی نامطلوب مسافران را جابه جا می نمایند.

بر اساس آمارهای رسمی اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای مازندران، نزدیک به 65 درصد مینی بوس های فعال استان بیشتر از 25 سال عمر دارند؛ این در حالی است که برای مینی بوس ها در ناوگان حمل ونقل همگانی به صورت عرفی عمر 7 تا 10 سال در نظر می گیرند. در حال حاضر ناوگان مینی بوسرانی مازندران 13 دستگاه مینی بوس با سن یک تا 5 سال، 142 دستگاه 6 تا 15 سال و 202 دستگاه مینی بوس 16 تا 25 سال دارد. 643 دستگاه مینی بوس نیز بین 25 تا 50 سال سن دارند که از این تعداد 17 دستگاه با عمر بیش از 46 سال در جاده های استان تردد می نمایند. این آمارها نشان دهنده بالا بودن میانگین سنی ناوگان مینی بوسرانی در مازندران هستند؛ موضوعی که می تواند علاوه بر نارضایتی مسافران که عمدتا از قشر متوسط رو به پایین جامعه هستند، بر تعداد حوادث مربوط به این مینی بوس ها نیز بیفزاید.

  • ناوگان پرمشتری

معاون حمل ونقل اداره کل راهداری مازندران هم پرمتقاضی بودن سفرهای درون استانی با مینی بوس را در مازندران تایید می نماید و معتقد است؛ نوسازی ناوگان مینی بوسرانی در استانی مانند مازندران که تعداد زیاد روستاهای آن و فاصله کم بین شهرها سبب استفاده از مینی بوس می گردد، ضروری و غیرقابل چشم پوشی است. علی نصیری با بیان این که استقبال از سفر با مینی بوس در مازندران بالاست، به خبرنگاران گفت: همیشه در گزارش های خود به سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای به این موضوع اشاره می کنیم که گروه های زیادی در استان ترددشان با مینی بوس انجام می گردد و نوسازی این ناوگان که پس از سواری ها دومین ناوگان پرتعداد و مورد استفاده مردم است در استان ضرورت دارد.

وی با تاکید بر این که نوسازی ناوگان مینی بوسرانی یکی از اولویت های سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور است، اظهار کرد: در بخش ناوگان اتوبوس و سواری این نوسازی صورت گرفته و شرایط تقریبا مطلوب است، اما در مینی بوسرانی وضعیت خوبی وجود ندارد و با شرایط مناسب فاصله زیادی داریم. صنوف مربوطه و سرمایه گذار بخش حمل ونقل در بخش واردات اقداماتی کردند و وارد مذاکراتی شدند. ضمن این که در پیگیری های سازمان قرار شد با خودروسازهای داخلی هم به توافقاتی برسند. با توجه به اقدامات صورت گرفته در سازمان انتظار می رود که سال جاری برنامه نوسازی ناوگان مینی بوسرانی به نتایج بهتری در کشور برسد.

این مسئول با بیان این که اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای مازندران مجری مصوبه ها و ابلاغیه های مشخص شده در سازمان است، توضیح داد: نوسازی ناوگان مینی بوسرانی یک موضوع کلان کشوری است که تصمیمات آن از سوی سازمان راهداری و حمل ونقل ابلاغ می گردد و ما در استان مجری این تصمیمات هستیم. اما قیمت مینی بوس ها مانند قیمت سایر خودروها افزایش یافته و همین موضوع روند نوسازی را با مشکل روبرو نموده است، زیرا به دلیل افزایش قیمت با تسهیلاتی که برای تعویض مینی بوس در نظر گرفته شده بود، امکان نوسازی وجود ندارد.

معاون حمل ونقل اداره کل راهداری مازندران ادامه داد: سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای به دنبال این است که با توجه به افزایش قیمت خودروها، تسهیلات در نظر گرفته شده برای تعویض مینی بوس ها را افزایش دهد که سرمایه گذار اعم از مالک و شرکت های حمل ونقل بتوانند برای تعویض اقدام نمایند، اما هنوز چیزی در این خصوص به ما ابلاغ نشده است.

  • فرسوده های سالم

نصیری در خصوص سلامت فنی مینی بوس های فرسوده و قدیمی فعال مازندران اظهار کرد: کنترل وسایل نقلیه توسط مراکز معاینه فنی انجام و در قالب برگه های فنی صادر می گردد. سیستم های صدور صورت وضعیت اداره کل اجازه ندارند برای وسایل نقلیه ای که شرایط لازم را نداشته باشند، مجوز صادر نمایند. بنابراین گرچه این مینی بوس ها فرسوده هستند، اما این فرسودگی دلیلی بر سالم نبودن آنها در مسائل فنی و ایمنی نیست.

تقریبا همه مینی بوس هایی که در جاده های مازندران تردد می نمایند برگه تاییدیه معاینه فنی دارند، اما در فرسوده بودن این ناوگان و میانگین سنی بالای ناوگان مینی بوسرانی استان که شرایطی مانند سراسر کشور دارد، تردیدی نیست. نصیری اضافه نمود: سرمایه گذاران و مالکان مینی بوس ها منتظر اقدامات و برنامه ریزی های جدید برای ارائه تسهیلات به این بخش هستند. قیمت ها بالاست و باید مشوق هایی برای ایجاد انگیزه در تعویض مینی بوس های با سن بالا در نظر گرفته گردد.

  • ناوگان فرسوده شهری

به گفته معاون حمل ونقل اداره کل راهداری مازندران، میانگین سنی ناوگان مینی بوسرانی در کل کشور بالاست. طبق آمارهای رسمی در حال حاضر میانگین سنی این ناوگان در کشور حدود 29 سال است که با توجه به این میانگین، از فعالیت مینی بوس هایی با عمر حدود نیم قرن نیز خبر می دهد؛ مینی بوس هایی که ضریب ایجاد حادثه برای آنها به دلیل فرسودگی و عمر بالایشان بیشتر است. حتی اگر عامل اصلی حادثه خطای انسانی و سهل انگاری راننده باشد، این مینی بوس ها آسیب پذیرتر هستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "انبوه مینی بوس های فرسوده در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انبوه مینی بوس های فرسوده در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید