ابلاغ بخشنامه ساماندهی فعالان محیط زیست برای اطفای حریق

با توجه همکاری تشکل های محیط زیست و مردم محلی در اطفای آتش سوزی عرصه های طبیعی، مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بخشنامه ای برای ادارات کل محیط زیست استان ها به منظور آموزش و ساماندهی این گروه ها برای اطفای حریق صادر و ابلاغ گردیده است.

ابلاغ بخشنامه ساماندهی فعالان محیط زیست برای اطفای حریق

علی تیموری در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از اولویت های محیط زیست در حوزه آتش سوزی این است که بتوانیم از تشکل های محیط زیست و جوامع بومی و محلی برای اطفا استفاده کنیم. به همین دلیل کوشش می کنیم از طریق آموزش از این بخش برای اطفای حریق عرصه ها بهره ببریم. در حال حاضر هم از نیروهای محلی برای حفظ محیط زیست و اطفای حریق منطقه استفاده می گردد که پارک ملی گلستان نمونه بارز این موضوع است چون آگاهی مردم این منطقه بیشتر از ماموران محیط زیست است.

وی ادامه داد: بخشی از آموزش جوامع محلی و سمن های محیط زیست با هدف پیشگیری از وقوع آتش سوزی و بخشی دیگر برای ساماندهی این نیروها به منظور اطفای آتش سوزی است. نکته مهم آن است که همه نیروهای کمکی باید در اختیار ماموران محیط زیست و منابع طبیعی باشند و با توجه به پیش بینی و سیاست یگان حفاظت عمل نمایند. برای اینکه ادارات کل محیط زیست استان ها بتوانند از جوامع محلی و تشکل ها استفاده نمایند، بخشنامه ای صادر کردیم تا علاقه مندان به فعالیت در حوزه محیط زیست و کمک به نیروهای محیط زیست، تحت آموزش ضمنی قرار گیرند.

مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بر اساس قانون، سازمان حفاظت محیط زیست برای جلوگیری و اطفای حریق در مناطق چهارگانه محیط زیست وظیفه دارد، گفت: در این زمینه در سال های اخیر بسیاری از تشکل های مردمی در کنار ماموران محیط زیست قرار دارند.

تیموری با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر حفاظت از مناطق چهارگانه یک وظیفه عمومی هم در زمینه حفظ عرصه ها دارد،اظهارکرد: در آتش سوزی اخیر در مریوان استان کردستان که متاسفانه منجر به جان باختن چهارتن شد، اداره کل محیط زیست این استان نهایت همکاری را با نیروهای منابع طبیعی داشت حتی سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات لازم را برای ارسال بالگرد به این منطقه انجام داد البته استان کردستان به دلیل مرزی بودن منطقه، حضور گروه های معاند و مسائل امنیتی شرایط خاصی دارد و باید احتیاط های لازم در تردد مورد توجه قرار گیرد. برای مثال در مناطق چهارگانه محیط زیست آتش سوزی رخ داد که اجازه ورود به نیروهای محیط زیست داده نشد چون خطر جانی برای افراد وجود داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ابلاغ بخشنامه ساماندهی فعالان محیط زیست برای اطفای حریق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ بخشنامه ساماندهی فعالان محیط زیست برای اطفای حریق"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید