آسیبی که سیگار به چشم ها می زند

دود سیگار حاوی مواد مضر و آسیب رسانی مانند قطران، مونوکسیدکربن است که علاوه بر عوارضی چون سرطان ریه، سرطان دهان، سرطان چشم و پروستات سلامت چشم را نیز تهدید می نماید.

آسیبی که سیگار به چشم ها می زند

نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد به رغم ارتباط آشکار میان استعمال سیگار و کاهش قدرت بینایی تنها یک پنجم از افراد از این موضوع آگاهی دارند که استعمال سیگار می تواند به نابینایی منجر گردد.

نتایج مطالعات نشان می دهد افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری دو برابر بیشتر محتمل است بینایی خود را از دست بدهند، چرا که دود دخانیات موجب بروز چندین نوع بیماری چشمی و تشدید آن می گردد. همچنین دود سیگار حاوی ترکیب های شیمیایی سمی است که چشم ها را تحریک نموده و به سلامت آن ها آسیب می زند.

کارشناسان اظهار داشتند: فلزات سنگین موجود در دود سیگار از قبیل سرب و مس می توانند در عدسی جمع و به آب مروارید منجر شوند. همچنین استعمال سیگار می تواند مسائل بینایی ناشی از دیابت را به وسیله آسیب رساندن به عروق خونی شبکیه تشدید کند

همچنین افراد سیگاری سه برابر بیشتر محتمل است به عارضه چشمی دژنراسیون ماکولا مرتبط با افزایش سن مبتلا شوند. علاوه بر این، این افراد در مقایسه با افراد غیر سیگاری 16 برابر بیشتر محتمل است که به طور ناگهانی قدرت بینایی خود را از دست بدهند.

در این نظرسنجی که 2006 بزرگسال شرکت داشتند، 18 درصد اطلاع داشتند که دود سیگار خطر نابینایی و کاهش قدرت بینایی را به دنبال دارد در حالیکه سه چهارم از آنان می دانستند که استعمال سیگار با سرطان مرتبط است.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، به گفته کارشناسان خودداری از مصرف سیگار یکی از بهترین اقدامات برای حفظ سلامت چشم در کنار چکاپ های مرتب است.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "آسیبی که سیگار به چشم ها می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیبی که سیگار به چشم ها می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید